درباره ما

الکسیران چیست؟

الکسیران یک فهرست یا دایرکتوری از برترین وب سایت‌های ایرانی وغیر ایرانی است که بیشترین میزان بازدید و ترافیک را از ایران دارند. ملاک محاسبه این ویژگی، اطلاعات سایت الکسا است. الکسیران به طور دائم با چک کردن رتبه پربازدیدترین سایت‌ها در ایران از طریق الکسا، این رتبه‌ها را ذخیره می‌کند و برای هر سایت به طور ویژه به صورت نمودار و جدول به نمایش در می‌آورد.

تولد الکسیران

ایده چنین سرویسی از حدود سال 1394 در ذهن تیم الکسیران پرورش یافت. وب‌مستر‌ها، همیشه به دنبال افزایش بازدید سایت‌هایی که مدیریت می‌کنند هستند. آنها دائما با استفاده از روشهای فنی، تولید محتوی، سئو و سایر راهکارها، تلاش می‌کنند تا وضعیت سایت‌های تحت مدیریتشان را در موتور‌های جستجو بهبود دهند. در عین حال معمولاً وب‌مستر‌ها با استفاده از ابزار‌هایی مانند الکسا، سعی در پایش وضعیت ترافیک سایتشان دارند و معمولا به طور روزانه الکسا را چک می‌کنند تا ببینند رتبه وب‌سایت‌های تحت کنترلشان چه تغییری کرده و در ادامه روش‌های خود را بر اساس آن بهبود می‌دهند.

ایده سرویسی برای ارائه سوابق رتبه‌های الکسا در ایران

اما الکسا در نسخه رایگان خود که عموم وب‌مسترها در ایران از آن استفاده می‌کنند، نمودار و سابقه‌ای از رتبه وب‌سایت‌ها در کشوری خاص (در اینجا ایران) را ارائه نمی‌کند. نمودار موجود در صفحات الکسا، نمودار رتبه جهانی وب‌سایت‌هاست. آن هم فقط در رنج رتبه‌های بهتر از یک میلیون. لذا جای خالی سرویسی که نمودار و سابقه‌ی رتبه‌های وب‌سایت‌ها در ایران را ارئه کند به شدت احساس می‌شد.

گام‌های اولیه

از سال 1394 که ایده مطرح شد، ما در الکسیران به صورت یک پروژه نه چندان جدی و به صورت یک پروژه آزمایشی-تحقیقاتی و تا حدودی سرگرمی، شروع به کد زدن کردیم و پایه‌های اولیه این سرویس بنا شد. تا پایان سال 1395 ما بیشتر متمرکز بر تولید ابزار‌های استخراج و نگهداری رتبه‌ها بودیم. از نیمه بهمن ماه 1395، ناگهان الکسا به طور اساسی شیوه ارائه رتبه‌های محلی خود را تغییر داد. به این ترتیب بسیاری از ابزار‌های استخراجگر ما از کار افتادند. به همین دلیل و همینطور به دلیل مشغله‌های دیگر تیم الکسیران، پروژه از آن زمان تا حدود نیمه آذر 1397 تقریباً مسکوت ماند. هرچند در این بازه زمانی برخی از استخراج‌گر‌های ما همچنان به کار خود ادامه دادند.

تجاری شدن الکسیران

از نیمه سال 1397 تیم الکسیران شروع به توسعه ایده‌های جدیدی روی پروژه الکسیران کرد. ما به این نتیجه رسیدیم که می‌توان با روش‌هایی جدیدتر، مجددا عمل استخراج و آرشیو رتبه‌ها را انجام داد و در کنار آن اطلاعات و خدمات دیگری هم به وب‌مستر‌ها و سایر دست اندرکاران دنیای وب فارسی و عموم علاقمندان به این حوزه ارائه داد. فازهای جدیدی برای توسعه الکسیران به صورت یک استارتاپ طراحی شد و کار مجدداً آغاز شد. از نیمه آذر 1397 تا پایان این سال، فاز آزمایشی الکسیران اجرا شد و پروژه توسعه خوبی پیدا کرد. حالا الکسیران می‌تواند به خوبی به طور روزانه رتبه تمامی وب‌سایت‌هایی که در فهرست دارد را استخراج کند. ما انواع ابزار‌های مانیتورینگ و ابزار‌های کمکی را برای شرایط خاص که ابزار‌های عادی پاسخگو نیستند طراحی و اجرا کردیم تا روند استخراج و آرشیو رتبه‌ها هیچ‌گاه متوقف نشود.

شروع فعالیت رسمی الکسیران

با توجه به نقشه راهی که داریم، از ابتدای سال 1398 شروع رسمی پروژه الکسیران را خواهیم داشت. به زودی امکانات بسیار زیادی که برای مشتریان عادی و مشتریان تجاری آماده شده‌اند در دسترس قرار خواهند گرفت و بر این اساس این نوشته در آینده کامل تر خواهد شد. پس باز هم به ما سر بزنید و از امکانات جدید ما با خبر شوید. مطمئنیم که امکانات مفیدی را خواهید یافت.